21 Απρ 2019

Aποτελέσματα 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού ΕΠΟΚ Σχολ.Έτους 2018-19

                                                                                   
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΥΣ 2018-19

ΘΕΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ: «TEXNEΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»
(Αριθμ.Έγκρισης Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Ελλάδας Φ13.1/197579/Δ2/19-11-2018)

Ο Ε.Π.Ο.Κ συγχαίρει τους βραβευμένους μαθητές και γνωστοποιεί ότι η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Μαϊου 2019 και ώρα 12:00 μ.μ. στο Σπίτι της Κύπρου στην Αθήνα (Ξενοφώντος 2Α-Σύνταγμα-Αθήνα) 


Α.  ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ-ΛΥΚΕΙΩΝ:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Π Ο Ι Η Σ Η

Α΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ με το ποίημα «Δυναμικό συναίσθημα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΥΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
2. ΙΩΑΝΝΑ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Κατάδυση στην καλοσύνη» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Β΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΤΑΣ με το ποίημα «Προσευχή» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΛΥΚΕΙΟ
2. ΑΝΤΖΕΛΑ ΛΑΛΑ με το ποίημα «Τέρμα η ησυχία» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
3. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΟΣ με το ποίημα «Το ραπ της φύσης» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΥΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΑΓΓΕΛΟΣ ΝΟΥΤΣΗΣ με το ποίημα «Φύση πηγή έμπνευσης» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
2. ΜΑΡΙΑ-ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΠΑΕΥΑΓΓΕΛΟΥ με το ποίημα «Αγάπη στη φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
3. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΛΕΒΙΖΟΥ με το ποίημα «Πράσινο χρώμα» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ- ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. ΖΩΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Μια καλύτερη ζωή αναζητάμε» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
2. ΑΝΑΣΤΑΣΙ ΤΣΕΠΕΛΕ με το ποίημα «Η ομορφιά της Ελλάδας – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΛΥΚΕΙΟ
3. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ-ΜΑΝΕΣΗ με το ποίημα «Ένα καινούργιο όνειρο» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
4. ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΜΑΥΡΙΆ με το ποίημα «Δεν καταλαβαίνω αυτόν τον κόσμο» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
5. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΗΛΙΤΣΙΔΗΣ με το ποίημα «Η κατεστραμμένη φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
6. ΣΠΥΡΙΔΩΝΑΣ ΓΑΛΑΝΗΣ με το ποίημα «Μήτηρ φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
7. ΦΟΙΒΟΣ ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ με το ποίημα «Ένα αίσθημα» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ
8. KATEΡΙΝΑ ΖΟΡΜΠΑΝΟΥ με το ποίημα «Τα μυστικά της φύσης» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
9. ΕΙΡΗΝΗ ΠΙΤΙΡΔΑΜΟΥ με το ποίημα «Το χαϊκού της περήφανης φύσης» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
10. ΑΡΓΥΡΩ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ με το ποίημα «Η φύση μας» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ :

1. ΑΝΝΑ ΑΛΕΒΙΖΟΥ με το ποίημα «Η κυρά με τα πράσινα μαλλιά» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
2. ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΟΥΒΑΚΗ με το ποίημα «Στην ακρογιαλιά» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΕΡΙΚΑΚΗΣ με το ποίημα «Η ζωή της φύσης»- ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
4. ΜΑΡΙΑ ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Σώστε τη φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
5. ΜΑΡΙΑ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Δώρο η φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ
6. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΥΦΟΞΥΛΟΣ με το ποίημα «Οι μεγάλοι» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
7. ΟΡΕΣΤΗΣ-ΝΙΚΟΛΑΣ ΤΥΦΟΞΥΛΟΣ με το ποίημα «Οι μεγάλοι» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
8. ΕΡΩΔΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Οι δικοί μας μεγάλοι» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : Δ Ι Η Γ Η Μ Α

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- MAΡΙΑ ΤΣΟΥΚΑΚΗ με το διήγημα «Ένα νησάκι κάπου στο Αιγαίο» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΤΑΣ  με το διήγημα «Τα τρύπια παπούτσια» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
2. ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ με το διήγημα «Ελεύθερη στη θάλασσα φύση» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ με το διήγημα «Το χωριό των λύκων» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ


ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΟΥ με το διήγημα «Χριστούγεννα» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
2. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΑΝΤΑΖΗ με το διήγημα «Η μεγάλη συνάντηση» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
3. ΕΒΕΛΙΝΑ ΡΕΣΟΥΛΗ με το διήγημα «Ένα φοβερό μυστικό» - 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
4. ΗΛΕΚΤΡΑ ΔΟΥΚΑ με το διήγημα «Ταξίδι πέρα από τη φαντασία» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Π Α Ρ Α Μ Υ Θ Ι :

A΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  IΛΙΟΝΗ-ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ με το παραμύθι «Το κουτί των προσωπικοτήτων» - ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ» ΜΥΚΟΝΟΥ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΙΛΙΕΒΑ ΡΕΝΗ με το παραμύθι «Ήσυχος καταρράκτης» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΝΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ


KATHΓΟΡΙΑ: Δ Ο Κ Ι Μ Ι Ο:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- KATEΡΙΝΑ ΓΩΝΙΑΝΑΚΗ & ΝΙΚΗ ΚΟΛΑΡΕΤΑΚΗ με το δοκίμιο «Ο παράδεισος που αρνήθηκε ο Οδυσσέας» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν.ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΚΙΚΑ με το δοκίμιο «Η εξίσωση της τελειότητας: Τέχνη+Φύση=Αρετή» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΛΥΚΕΙΟ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΓΚΙΚΑΣ με το δοκίμιο «Η τέχνη της φύσης στη φύση της τέχνης» - 4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. KAΛΛΙΟΠΗ ΝΟΜΙΚΟΥ με το δοκίμιο «Λύση και φύση» - ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ – ΛΥΚΕΙΟ
2. ΠΕΛΑΓΙΑ ΚΙΟΣΤΕΡΑΚΗ με το ποιητικό δοκίμιο «Κατάθεση σκέψεων» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
3. ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ με το δοκίμιο «Ο ισχυρός σύμμαχος του ανθρώπου» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ
4. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ με το δοκίμιο «Η διάσωση του περιβάλλοντος» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΛΥΚΕΙΟ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Θ Ε Α Τ Ρ Ι Κ Ο    Ε Ρ Γ Ο:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΓΙΟΒΑΝΑ ΜΠΕΤΣΙΡΕΒΙΤΣ με το θεατρικό έργο «Ονειρεύτηκε...» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΙΩΑΝΝΑ ΠΑΝΟΤΑΚΟΥ με το θεατρικό έργο «Οι χαμένοι φίλοι» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- XAΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΙΛΙΓΑΡΔΟΣ με το θεατρικό έργο «Η φύση μάς χρειάζεται»- ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ – ΛΥΚΕΙΟ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ζ Ω Γ Ρ Α Φ Ι Κ Η:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΦΑΤΙΟΝ ΤΣΑΝΑΪ με το έργο (σχέδιο με μολύβι) – 3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
2. MAΡΙΑ ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ με το έργο  «Το ελληνικό δάσος» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΣΤΕΛΛΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
3. ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΟΥ με το έργο «Ο πατέρας του Έπους» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
4. ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΒΟΙΤΙΛΑ με το έργο «Αυτοκίνητο» - 1ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΕΧΑΓΙΑ με το έργο «Τέχνη και ελληνικός πολιτισμός» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΛΥΚΕΙΟ)
2. ΓΕΩΡΓΙΑ ΤΑΜΠΑΚΗ με το έργο «Ταξίδι στη φαντασία» - ΛΥΚΕΙΟ-ΠΑΛΑΙΡΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
3. ΙΛΙΕΒΑ ΡΕΝΗ με ψευδώνυμο «Λίγη σκιά, λίγο φως» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΝΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ



Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. BAΣΙΛΙΚΗ ΖΙΩΓΑ με το έργο  «Μουσική και ελληνικά χρώματα» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΓΥΜΝΑΣΙΟ)
2. ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΚΑΦΟΥΡΟΥ με το έργο «Η Ελλάδα είναι μόνο μία!» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
3. ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΟΚΟΛΑΚΗ με το έργο «Λουλούδι» - 1ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Φ Ω Τ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Α:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. TOΡΟΜΑΝΙ ΦΙΟΡΕΛΟ με το έργο «Θάλασσά μου σκοτεινή» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΗ με το έργο «Μια ματιά στην Ελλάδα του τότε» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
3. ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ-ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΣΑΦΑΡΙΚΑ με το έργο «Αλμυρός τροχός» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
4. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΟΥΡΤΗ με το έργο «Χειμώνας» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΣΟΦΙΑ ΔΑΦΝΟΜΗΛΗ με το έργο «Λίγο πριν τη θάλασσα» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
2. ΜΑΡΙΑ ΔΑΦΝΟΜΗΛΗ με το έργο «Η λίμνη» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
3. ΜΑΡΙΓΙΑΝΝΑ ΔΡΟΣΑΚΗ με το έργο «Clouds» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
4. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΥΚΑΚΗΣ με το έργο «My flower» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:


1. ΧΑΡΗΣ ΓΑΛΕΡΟΣ με το έργο «Ε4» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
2. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΜΖΑΣ με το έργο «The harbor» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
3. ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΚΙΣΣΑΝΔΡΑΚΗ με το έργο «Η θάλασσά μου» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
4.ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΒΟΣΚΑΚΗ με το έργο «Τοπίο στο χιόνι» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
5. ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΚΑΡΑΣΤΑΤΗΡΑ με το έργο «Θάλασσα, ηλιοβασίλεμα και ο αγέρωχος βιοπαλαιστής» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ



ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. BIKY KΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Ομορφιά και θρησκεία συνθέτουν Ελλάδα...» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
2. ΣΑΡΑ ΣΙΝΑΝΙ με το έργο «Γαλάζια φύση» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
3. ΙΩΑΝΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗ με το έργο «Ελληνικό λιμάνι» - ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΝΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
4. ΑΝΝΑ ΦΡΑΪΔΑΚΗ με το έργο «Το φράγμα» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
5. ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗ με το έργο «Δειλινό» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
6. ΦΑΝΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗ με το έργο «When the sun goes down» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
7. ΠΕΤΡΟΣ ΠΟΛΑΚΗΣ με το έργο «Με θέα το βουνό» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
8. ΝΑΤΑΛΙΑ ΜΑΜΑΛΑΚΗ με το έργο «Sea view» - ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ-1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
9. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΣΤΡΟΚΥΡΙΑΚΟΥ με το έργο «Ουρανός και θάλασσα στο δειλινό: ώρα Ελλάδας» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
10. ΕΛΕΝΗ ΜΠΑΞΕΒΑΝΑΚΗ  με το έργο «Χάραμα Νεμέας» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
11. ΔΗΜΗΤΡΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ ΖΑΡΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ-ΡΟΥΣΣΟΥ με το έργο
«Η ελληνική φύση δεν κάνει τίποτα χωρίς λόγο» - ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Β.  BΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  Π Ο Ι Η Σ Η:


A΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ANNA MAΡΙΑ-ΦΙΛΟΘΕΗ ΓΚΙΚΑ με το ποίημα «Φύση πνοή Θεού» - 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
2.  ΖΩΗ ΨΩΜΑΔΑΚΗ με το ποίημα «Έμπνευση» – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΤΣΟΓΛΟΥ (ΓΑΛΟΤΑ ΙΣΘΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ)

B΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΜΑΡΙΑ ΤΖΟΥΡΑΚΗ με το ποίημα «Τέχνη» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ

Γ΄ΒΡΑΒΕΙA:

1. ΖΩΗ ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Λύκος και πρόβατο» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΤΣΟΓΛΟΥ-(ΓΑΛΟΤΑ ΙΣΘΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ)

2. ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΟΣΣΗΣ με το ποίημα «Ο ατζέντης» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΤΣΟΓΛΟΥ (ΓΑΛΟΤΑ ΙΣΘΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ)

KATHΓΟΡΙΑ: Δ Ι Η Γ Η Μ Α :

A΄ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  MAΡΙΑ-ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΟΥ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ με το διήγημα «Τα πρώτα σύννεφα» - 
20ό ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- MAΡΙΑΜ ΕΛΖΟΓΜΠΗ με το διήγημα «Η απαγωγή της Βερόνικας Αμπάγιεφ» - ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ  ΑΔΕΛΦΩΝ  ΜΑΛΤΕΖΟΥ – ΑΡΓΟΣ


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Π Α Ρ Α Μ Υ Θ Ι:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- MΑΡΙΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΔΑΝΤΟΥ με το παραμύθι «Το όνειρο της ευτυχίας» - ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ» ΜΥΚΟΝΟΥ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- EΛΕΝΑ ΚΥΡΙΑΖΗ με το παραμύθι «Ο Ρας και το μαγικό βιβλίο» - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΤΣΟΓΛΟΥ  (ΓΑΛΟΤΑ ΙΣΘΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ)
Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΜΑΡΙΑΜ ΕΛΖΟΓΜΠΗ με το παραμύθι «Ένας σκύλος στο διάστημα» - ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΔΕΛΦΩΝ ΜΑΛΤΕΖΟΥ – ΑΡΓΟΣ


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ζ Ω Γ Ρ Α Φ Ι Κ Η:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. AΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΠΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ με το έργο «Τέχνη και ελληνικό περιβάλλον» -
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
2. ΚΥΡΙΑΚΗ ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ με το έργο «Τέχνη και ελληνικό περιβάλλον» -
ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
3. ΑΝΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ με το έργο «Τέχνη και φύση» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
4. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΕΡΕ με το έργο «Ειρήνη» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
5. ΙΟΒΗ-ΣΟΦΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΗ με το έργο «Τέχνη» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
6. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΑΡΑΣΧΟΥ με το έργο «Τέχνη και Περιβάλλον» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Β΄  ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ με το έργο «Τέχνη και ελληνικό περιβάλλον» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
2. ΘΩΜΑΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ με το έργο «Τέχνη και ελληνική φύση» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
3. ΚΛΕΟΝΙΚΗ ΚΕΧΑΓΙΑ με το έργο «Ελλάδα-Κύπρος-Ειρήνη» - ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
4. ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ μαθητών ΣΤ΄Δημοτικού  (Ψευδώνυμο:”Zωγραφομαθητάδες”) με το έργο «Σχολείο και φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΝΤΗΣ με το έργο «Μουσική και ελληνικό περιβάλλον» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
2. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΕΛΙΚΑΣ με το έργο «Τέχνη & ελληνικό περιβάλλον» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
3. ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΑΡΓΥΡΙΟΥ με το έργο «Τέχνη & ελληνικό περιβάλλον» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
4. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ με το έργο «Τέχνη & ελληνικό περιβάλλον» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
5. ΚΟΡΙΝΑ ΓΚΟΡΕΓΙΑ με το έργο «Τέχνη και Μουσική» - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
6. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ (7 ετών)  με το έργο «Η κυρία Ζωγραφική» - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


ΕΠΑΙΝΟΙ στους μαθητές του 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ:

1. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΑΚΗ με το έργο «Ολυμπιακοί Αγώνες & Πολιτισμός»
2. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗ ΘΗΒΑΙΟΥ με το έργο «Μουσική και ελληνικά χρώματα»
3. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΟΚΑΝΑ με το έργο «Τέχνη, μουσική και ελληνικό περιβάλλον»
4. ΙΩΑΝΝΑ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ με το έργο «Μουσική και ελληνικό περιβάλλον»


ΕΠΑΙΝΟΙ στους μαθητές της ΣΧΟΛΗΣ ΑRTHOUSE BY ELLI KALISORA (ΕΛΛΗ ΚΑΛΗΣΩΡΑ) – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:

1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΔΕΡΗ με το έργο «Φύση και ελληνικό περιβάλλον»  
2. ΜΑΡΙΑ ΡΕΪΖΟΓΛΟΥ με το έργο «Ελληνική φύση» 
3. ΑΝΝΑ ΜΗΛΙΚΟΥ με το έργο «Μουσική»
4. ΣΟΦΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ με το έργο «Τέχνη και περιβάλλον»
5. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ με το έργο «Μουσική τέχνη»
6. ΑΝΝΑ ΣΤΑΜΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Τέχνη»
7. ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΜΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Τέχνη»
8. ΗΡΙΝΝΑ ΜΠΟΥΛΗ με το έργο «Ήρωας»
9.ΟΛΓΑ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Τέχνη»
10. ΕΡΑΣΜΙΑ ΣΤΑΜΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Χρώματα Ελλάδας» 
11. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΣΛΑΝΗΣ με το έργο «Τέχνη»
12. ΕΒΕΛΙΝΑ ΑΔΑΜΙΔΟΥ με το έργο «Τέχνη και ελληνικό περιβάλλον» 
13. ΗΛΙΑΝΑ ΖΙΩΓΑ με το έργο «Τέχνη»
14. ΑΡΙΑΔΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ με το έργο «Μουσική τέχνη και περιβάλλον»
15. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΖΙΩΓΑ με το έργο «Τέχνη»
16. ΠΟΛΥΤΙΜΗ-ΖΩΗ ΓΟΥΛΑ με το έργο «Τέχνη-Η Ωραία Ραπουνζέλ»
17. ΘΑΝΙΑ ΓΙΤΣΑ με το έργο «Τέχνη και περιβάλλον» 
18. ΕΛΕΝΑ ΛΑΓΙΟΥ με το έργο «Τέχνη»
19. ΜΑΡΙΛΙΑ ΤΣΙΟΓΚΑ με το έργο «Μουσική Τέχνη και Περιβάλλον»
20. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΥΒΙΡΤΖΙΚΗ με το έργο «Τέχνες και ελληνικό περιβάλλον» 
21. ΜΕΛΙΝΑ ΑΣΛΑΝΗ με το έργο «Τέχνη και χρώματα»
22. ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΙΤΤΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Μουσική τέχνη και περιβάλλον» 
23. ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΧΩΡΙΝΟΥ με το έργο «Μουσική τέχνη»

ΕΠΑΙΝΟΙ στους μαθητές των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ ΑΤΣΟΓΛΟΥ  (ΓΑΛΟΤΑ ΙΣΘΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ):

1. ΕΥΘΑΛΙΑ ΜΟΝΑΣΤΕΡΛΗ με το έργο-κατασκευή «Μην καίτε τα δάση»
2. ΡΑΦΑΗΛ ΑΣΛΑΝΗΣ με το έργο «Μην πετάτε σκουπίδια»
3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το έργο «Να υπερασπίζεσαι τα παιδιά του καρκίνου»
4. ΜΑΡΙΝΑ – ΔΩΡΟΘΕΑ ΚΑΛΛΙΑΝΙΩΤΗ με το έργο «Ένας για όλους, όλοι για έναν!»
5. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΥ με το έργο «Τα παιχνίδια των παιδιών»
6. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΣ με το έργο «Μην μολύνετε τη θάλασσα»
7. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ με το έργο «Αγώνας»
8. ΖΩΗ ΨΩΜΑΔΑΚΗ με το έργο «Βροχή»
9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΛΑΒΕΡΑΣ με το έργο «Το σχολείο μου»
10. ΒΗΣΣΑΡΙΩΝ ΚΟΥΣΤΑΣ με το έργο «Τα κρινάκια της θάλασσας»
11. ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΣ με το έργο «Graffiti ζώα της φύσης»
12. ΒΕΡΑ-ΝΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ με το έργο «Το χιόνι»
13. ΟΥΡΑΝΙΑ ΖΗΚΑ με το έργο «Ήλιος»
14. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ   «Άτιτλο»
15. ΜΑΡΙΑ ΑΣΛΑΝΗ   «Άτιτλο»
16. ΙΩΣΗΦ-ΕΡΝΕΣΤΟ ΠΥΡΙΝΗΣ   «Άτιτλο»

ΕΠΑΙΝΟΙ  στους μαθητές των Νηπιαγωγείων:

1. ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗ – ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
2. ΕΛΕΝΑ ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗ – ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
3. AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ – ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ – ΣΧΟΛΗ ARTHOUSE BY ELLI KALISORA – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
4. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ (5 ετών) –  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  Φ Ω Τ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Α :

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- OΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ μαθητών της ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ  (Ψευδώνυμο “Φωτομαθητάδες”)  με το έργο «Όλοι μαζί για το περιβάλλον» -ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ



KATHΓΟΡΙΑ: ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ (VIDEO):

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ μαθητών ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ με το έργο «Λευκό Ρόδο» (“White Rose”) – ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ» ΜΥΚΟΝΟΥ- ΔΗΜΟΤΙΚΟ:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΙΩΑΝΝΑ ΒΑΜΒΑΚΟΥΡΗ, ΜΑΡΙΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟΥ, ΕΛΕΝΗ ΒΟΥΛΓΑΡΗ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑΒΑΣΗ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΚΕΛΟΣ, ΜΑΡΙΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΗ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΗΣ, ΜΑΡΙΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΔΑΝΤΟΥ, ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΝΟΣ, ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΖΟΥΖΟΥΛΑΣ, ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΟΥΚΑ, ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΑΣΟΥΛΗΣ, ΦΛΩΡΑ-ΡΑΦΑΕΛΑ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ, ΝΕΦΕΛΗ ΝΤΑΦΟΥΛΗ, ΜΑΡΚΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΗΣ, ΣΩΤΗΡΙΑ ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΥ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
(ΠΟΙΗΣΗ-ΔΙΗΓΗΜΑ-ΔΟΚΙΜΙΟ-ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ-ΠΑΡΑΜΥΘΙ) :

-  ΑΛΟΥΜΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ,  Συγγραφέας-Φιλόλογος
-  ΔΕΚΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, Ποιήτρια, Μέλος Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΖΑΛΩΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, Λογοτέχνις, Πρόεδρος του Λογοτεχνικού Σωματείου «Ξάστερον» & Διευθύντρια του Λογοτεχνικού Περιοδικού «Κελαινώ»
-  ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ  ΗΡΑΚΛΗΣ, Ιστορικός ερευνητής, Πρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ, Θεατρικός Συγγραφέας, Μέλος του Δ.Σ.-Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων της Ένωσης Θεατρικών Συγγραφέων Κύπρου
-  ΚΑΤΡΑΝΑ ΒΙΚΥ, Συγγραφέας, Μέλος του Δ.Σ. – Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδας
-  ΛΑΠΠΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, Λογοτέχνης, Γενικός Γραμματέας της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων   
-  ΜΟΥΦΤΟΓΛΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ, Ποιητής, Ταμίας της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου  Ελλάδας
-  ΠΑΥΛΑΚΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ, Λογοτέχνις-Φιλόλογος, Πρόεδρος της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων
-  ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ ΤΖΟΥΛΙΑ, Ποιήτρια, Αντιπρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
- ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, Λογοτέχνης, Αντιπρόεδρος της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
(ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ – ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ(VIDEO):

-  ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, Μέλος Δ.Σ. του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ ΤΖΟΥΛΙΑ, Ποιήτρια, Αντιπρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ, Φωτογράφος, Μέλος του Ε.Π.Ο.Κ.Ελλάδας
- ΤΖΑΜΑΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Εικαστικός, Μέλος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας


                Ο  ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                       Η ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

     Δρ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ                             ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ
                                                                         Υπεύθυνη του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού












14 Απρ 2019

Aποτελέσματα 3ου Παγκύπριου Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας Σχολ.έτους 2018-19

                                                                         
                           
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ου ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2018-19

ΘΕΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ: MOΡΦΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
(Αριθ.Έγκρισης από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου:7.24.10/16/12.11.2018)

ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ - ΛΥΚΕΙΩΝ:

KATHΓΟΡΙΑ: ΠΟΙΗΣΗ:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. MAΡΚΟΣ ΓΙΑΠΑΝΗΣ με το ποίημα «Ο θρήνος του Κάιν» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ ΠΑΦΟΥ
2. ΑΛΕΞΙΑ ΒΙΚΤΩΡΟΣ με το ποίημα «Φθινοπωρινή νάρκη» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ «ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΡΚΟΣ» ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΛΑΟΥΡΑ ΤΖΟΥΡΡΟΥ & ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΕΡΚΟΥΛΛΑΣ με το ποίημα «Πατρίς μου» - ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
4. ΙΩΑΝΝΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με το ποίημα «Δεν ήταν ποιητές...» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΗΣ ΠΑΦΟΥ
5. ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΟΥΣ με το ποίημα «Εκεί θέλω να ζήσω» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΛΟΥΜΟΣ με το ποίημα «Το κάλεσμα της φύσης» - ΝΙΚΟΛΑΪΔΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΦΟΥ
2. ΑΝΤΡΗ ΡΙΡΗ με το ποίημα «Ο ταπεινός πεζοπόρος» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΛΕΜΕΣΟΥ
3. ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΝΩΛΗ με το ποίημα «Ελληνικό τοπίο» - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΤΖΩΡΤΖΙΑ ΚΟΝΝΑΡΗ με το ποίημα «Χωρίς διαβάσεις και φανάρια» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΜΕΣΟΥ
5. ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΚΟΥΛΟΥΜΟΣ με το ποίημα «Το χάδι του κυκλάμινου» - ΝΙΚΟΛΑΪΔΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΦΟΥ
6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ με το ποίημα «Και έγινα ξένος» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
7. ΣΤΕΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Πέταξα στο όνειρο» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. BAΡΝΑΒΑΣ ΤΡΥΦΩΝΟΣ με το ποίημα «Σαν ένα θαύμα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
2. ΖΩΗ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ με το ποίημα «Ελεύθεροι στα σπίτια μας, στην πατρίδα μας» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
3. ΑΝΤΡΕΑΣ ΕΥΑΓΟΡΟΥ με το ποίημα «Η μαγεία της φύσης» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
4. ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΤΣΑΜΟΥΡΛΙΔΟΥ με το ποίημα «Οι βαλίτσες» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
5. ΓΑΒΡΙΕΛΛΑ ΤΣΑΝΙΔΟΥ με το ποίημα «Όνειρο» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
6. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Μια παγωμένη εικόνα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
7. ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΗ με το ποίημα «Κόκκινα τριαντάφυλλα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ



ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. ΡΑΦΑΕΛΛΑ ΣΠΥΡΟΥ με το ποίημα «Η κουλτούρα τόσων χρόνων» - ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΝΟΠΕΤΡΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
2. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ με το ποίημα «Στη σκλαβωμένη γη μας» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
3. ΑΝΤΩΝΙΑ ΠΑΡΠΑ με το ποίημα «Αχ Θεέ μου πως τα ‘πλασες» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
4. ΝΙΚΟΛΑΣ ΓΕΡΟΥΣΗΣ με το ποίημα «Τα δευτερεύοντα αγαθά της ζωής» - ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ
5. ΑΝΤΗΣ ΤΖΑΜΑΛΗΣ με το ποίημα «Το άσπρο κύμα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
6. ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ ΧΑΚΙΑΧ με το ποίημα «Μια ψυχή που πονάει» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
7. ΕΥΜΟΡΦΙΑ ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Δικαίωση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
8. ΤΖΙΛΑΝ ΚΟΥΤΙ με το ποίημα «Φύση μου, καταφύγιό μου» - ΛΥΚΕΙΟ ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΤΑΛΙΩΤΗ ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ ΠΑΦΟΥ
9. ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ με το ποίημα «Θάλασσά μου» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
10. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥ με το ποίημα «Γυναίκα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
11. NIKOΛΑΣ ΕΥΡΙΠΙΔΟΥ με το ποίημα «Η κατάρα στη ζωή ενός γλάρου» - ΝΙΚΟΛΑΪΔΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΦΟΥ

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:

1. ΜΑΡΙΑ ΠΑΤΣΑΛΙΔΟΥ με το ποίημα «Όλα τριγύρω» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
2. ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ με το ποίημα «Υπάρχει αρμονία-υπάρχει γαλήνη» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
3. ΔΙΑΝΑ ΣΥΜΕΟΥ με το ποίημα «Οι τέσσερις εποχές» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
4. ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ με το ποίημα «Πνοή ζωής» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
5. ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ με το ποίημα «Θαύμα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
6. ΕΙΡΗΝΗ ΣΑΜΑΡΑ με το ποίημα «Φύση ελληνική» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
7. ΕΛΕΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Επιστρέφουμε» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
8. ΑΘΗΝΑ ΝΤΑΤΙΔΟΥ με το ποίημα «Περιβάλλον» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
9. ΣΤΑΥΡΗ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ με το ποίημα «Πηγή ζωής» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
10. ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΥΡΟΥ με το ποίημα «Τα άνθη» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΤΙΧΟΣ:

Β΄  ΒΡΑΒΕΙΟ:

- ΙΩΑΝΝΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με τον μουσικό στίχο «Πώς να μη γίνεις ποιητής» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΗΣ ΠΑΦΟΥ



KATHΓΟΡΙΑ: ΔΙΗΓΗΜΑ:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. MAΡΙΤΙΝΑ ΛΩΛΗ με το διήγημα «Αθάνατο ελληνικό τοπίο» - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2. ΔΑΜΙΑΝΗ ΚΟΥΜΕΝΗ με το διήγημα «Ο φονιάς ο πλάτανος» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΑΚΗ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΑΝΝΑ ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ με το διήγημα «Παγίδα θανάτου» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ


Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:
1. ΕΜΜΕΛΕΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με το διήγημα «Αναμνήσεις και αναδρομές, διηγώντας τες να θες!» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΟΛΕΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΛΟΥΙΖΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ με το διήγημα «Η μαρτυρία της θεάς Άρτεμις» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με το διήγημα «Μια μέρα στην κόλαση» - ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Γ΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΓΟΥΤΟΥ με το διήγημα «Ο κόσμος μας; Ουράνιο τόξο αγόρι μου!» - ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2.ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ με το διήγημα «Ελληνικό τοπίο: από την καλή και από την ανάποδη» - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΜΑΡΙΑΜ ΠΑΝΑΓΗ με το διήγημα «Η μικρή δροσοσταλίδα και ... οι τέχνες» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» - ΦΡΕΝΑΡΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ:

A΄ ΒΡΑΒΕΙO:

-   ΙΩΑΝΝΑ ΟΡΦΑΝΙΔΟΥ με το παραμύθι «Σ’ έναν παραδεισένιο κόσμο...» - ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΦΟΡΟΥΜ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  EIΡΗΝΗ ΛΟΥΗ με το παραμύθι «Ο μπλάνκης και η ροδιά: παραμύθι αλλιώς» - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ:

- AΓΓΕΛΙΚΗ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ με το παραμύθι «Η εκδίκηση της μητέρας φύσης» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  ΔΟΚΙΜΙΟ:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  ΜΑΡΙΑ ΒΟΡΚΑ με το δοκίμιο «Μάνα φύση – κραυγή αγωνίας» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ  ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το έργο «Το δέντρο της Ελλάδας» - ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΑΝΤΡΕΑ ΚΥΠΡΟΥ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΤΡΙΜΙΘΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΙΩΑΝΝΑ ΧΑΤΖΗΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ με το έργο «Αρχαία Ελλάδα» - ΛΥΚΕΙΟ ΙΔΑΛΙΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
4. ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΣΙΕΡΕΠΕΚΛΗ με το έργο «Λευκός Πύργος» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ ΠΑΦΟΥ
5. ΜΙΚΑΕΛΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. EYANΘΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ με το έργο «Αρχαία Ελλάδα» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΑΝΝΑ-ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΣΠΑΝΑΣΙΗ με το έργο «Ζωγραφική Τέχνη» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
3. ΕΥΡΙΔΙΚΗ ΤΣΟΥΚΑΛΙΔΟΥ με το έργο «Τη γλώσσα μού έδωσαν ελληνική, το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου...Ο.ΕΛΥΤΗΣ» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ ΠΑΦΟΥ
4. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΥΛΩΝΑ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Γ΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. MAΡΙΝΑ ΛΕΩΝΙΔΑ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

2. ΘΕΚΛΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ  &  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΙΚΟΛΑ - ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ "ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ" - ΦΡΕΝΑΡΟΣ - ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΙΤΣΙΟΣ με το έργο «Το δέντρο της Τέχνης» - ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

4. ΕΥΔΟΚΙΑ ΧΡΙΣΤΟΦΗ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΤΡΙΜΙΘΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. OMAΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ μαθητών Γ΄Λυκείου με το έργο «Μια Ελλάδα φως» – ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ :
MAΡΙΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, ΜΑΡΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ, ΚΑΛΙΑ ΣΟΥΤΖΗ, ΜΑΡΙΑ-ΑΝΤΡΕΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΕΛΕΝΑ ΚΡΗΤΙΚΟΥ

2. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το έργο «Ελληνικά τοπία» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ

3. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΙΚΟΛΑ & ΘΕΚΛΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ – ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» - ΦΡΕΝΑΡΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

B΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. IΩΑΝΝΑ ΠΑΝΤΕΛΗ για το έργο «Ελληνικό φυσικό περιβάλλον» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» - ΦΡΕΝΑΡΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
2. ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
3. ΣΟΝΙΑ ΑΔΑΜΟΥ με το έργο «Αμυγδαλιά» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ  ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
4. ΙΩΑΝΝΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ – ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

  
Γ΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. MAΡΙΝΑ ΣΑΒΒΙΔΟΥ για το έργο «Ελληνική φύση» - ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΑΦΟΥ
2. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ για το έργο «Ηλιοβασίλεμα» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL –ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ  ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
3. ΔΑΦΝΗ ΚΟΥΤΣΟΦΤΑ για το έργο «Πεταλούδα» - ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XENION HIGH SCHOOL – ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ  ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ


KATHΓΟΡΙΑ: TAINIA MIΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ (VIDEO):

ΕΠΑΙΝΟΣ:

- Στην ομαδική εργασία των μαθητών Γ΄Λυκείου με το έργο «Ελληνικό περιβάλλον» - ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» -ΦΡΕΝΑΡΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ:
- ANTΩΝΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΥ
- ΜΑΡΙΑ ΓΚΑΜΠΡΙΛ
- ΜΑΡΚΕΛΛΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ



ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ :  Π Ο Ι Η Σ Η:
Α΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΟΛΒΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με το ποίημα «Νησί μου ροδοφίλητο» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XΛΩΡΑΚΑΣ – ΛΕΜΠΑΣ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ  ΠΑΦΟΥ
2. ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ με το ποίημα «Ο τόπος μου» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΜΠΑΣ ΠΑΦΟΥ

Β΄ ΒΡΑΒΕΙA:

1. ΑΝΝΑ – ΜΑΡΙΑ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ με το ποίημα «Η γη μας εν η μάνα μας» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΙΤΤΑΣ με το ποίημα «Ελληνική φύση» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙA:

1. Στην ομαδική εργασία των μαθητών της Γ΄Δημοτικού του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ με το ποίημα «Γράφω για την Κύπρο»:

ΑΝΔΡΕΑ-ΜΑΡΙΑ ΧΕΙΛΙΜΗΝΤΡΗ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΘΕΟΔΩΡΟΥ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΟΥΤΣΙΗ, ΛΟΪΖΟΣ ΧΑΡΑΚΤΑΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΒΑΣ, ΜΑΡΙΑ-ΚΑΤΑΛΙΝΑ ΜΠΟΪΤΣΙΟΥΚ, ΔΗΜΗΤΡΑ ΙΩΑΝΝΟΥ, ΝΙΚΟΛ ΚΑΡΑΚΙΤΗ, ΝΕΦΕΛΗ ΑΔΩΝΗ, ΓΕΡΑΣΙΜΙΝΑ ΤΑΛΑΝΤΙΝΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ, ΧΡΥΣΑ ΚΑΡΑΚΙΤΗ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΙΑΚΩΒΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΓΕΡΑΤΖΙΩΤΗ, ΣΤΑΥΡΙΑ ΗΡΟΔΟΤΟΥ, ΔΩΡΙΑΝΑ ΓΕΡΜΑΝΟΥ, ΓΑΒΡΙΕΛΛΑ ΚΡΕΤΟΥ ΛΑΚΡΑΜΙΟΑΡΑ, ΧΡΥΣΤΑΛΛΑ ΠΑΠΟΥΗ, ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΑΛΙΠΙΛΙΑΣ

2. ΜΙΧΑΕΛΛΑ ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ με το ποίημα «Μητέρα φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΜΠΑΣ ΠΑΦΟΥ

ΕΠΑΙΝΟI:

1. ΣΩΤΗΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ με το ποίημα «Της θάλασσας τα κύματα» - Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΦΟΥ ΔΗΜΗΤΡΕΙΟΝ
2. ΑΓΓΕΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ με το ποίημα «Ελληνικό περιβάλλον» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΑΝΝΙΤΑ ΣΤΑΥΡΟΥ με το ποίημα «Ένας ξένος στην Ελλάδα» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΖΔΑΓΛΗΣ με το ποίημα «Ταξίδι στην Ελλάδα» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
5. ΑΝΝΑ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ με το ποίημα «Μια θαλασσινή θέα» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ


 ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:
1. ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ ΧΑΡΙΤΩΝΟΣ με το ποίημα «Η φύση όλο και μιλάει» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ με το ποίημα «Εγκώμιο στη μητέρα φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΜΠΑΣ ΠΑΦΟΥ
3. ΜΕΛΙΑ ΜΑΝΙΤΑΚΗ-ΛΟΪΖΟΥ με το ποίημα «Ο ψαράς και η θεά» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
4. ΑΝΝΑ- ΜΑΡΙΑ ΣΤΥΛΙΟΥ ΚΩΣΤΑ με το ποίημα «Σε σένα φύση...» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΜΠΑΣ ΠΑΦΟΥ
5. ΚΛΕΩΝ ΜΠΑΛΛΑΣ με το ποίημα «Ελληνικό Περιβάλλον» - Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
6. ΜΕΛΙΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΗ με το ποίημα «Σώζω το περιβάλλον» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΤΙΧΟΣ:

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  ΟΛΒΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με τον μουσικό στίχο «Της άνοιξης ανθός» -  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ XΛΩΡΑΚΑΣ – ΛΕΜΠΑΣ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ  ΠΑΦΟΥ




ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΙΗΓΗΜΑ:

ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. MAΡΙΑΝΝΑ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ με το διήγημα «Η μεταμόρφωση ή το θαύμα της φύσης» - Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΕΒΕΛΙΝΑ ΖΕΝΙΟΥ με το ποίημα «Τα Χριστούγεννα στο χωριό» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ:

Α΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ με το παραμύθι «Η Πλατανούπολη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
2. ΕΙΡΗΝΗ ΠΤΩΧΟΠΟΥΛΟΥ με το παραμύθι «Τα αγγεία ζωντανεύουν» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ Γ΄  «ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΛΕΝΑ»  ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΥ με το παραμύθι «Η ίριδα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ


Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  EIΡΗΝΗ ΚΥΡΙΑΚΟΥ με το παραμύθι «Μια ντροπαλή παπαρούνα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ



Γ΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1.  EΛΕΝΑ ΖΕΝΙΟΥ με το παραμύθι «Η ντροπαλή πεταλούδα και η νεραϊδοβασίλισσα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
2.  ANTΡΕΑΝΑ ΙΩΑΝΝΟΥ με το παραμύθι «Περιβαλλοντικούπολη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ




KATHΓΟΡΙΑ: ZΩΓΡΑΦΙΚΗ:

A΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΛΟΪΖΟΣ ΧΑΡΑΚΤΑΣ με το έργο «Τα παιδιά θέλουν ειρήνη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2. ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ με το έργο «Τέχνη και Φύση» - Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΒΑΣ  - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΙΑΚΩΒΟΥ με το έργο «Διαδρομές» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ




Β΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΕΒΕΛΙΝΑ ΖΕΝΙΟΥ (Ζωγραφική με μολύβι) – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
2. ΧΑΡΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ με το έργο «Φύση και άνθρωπος» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ με το έργο «Άνθρωπος και σκύλος» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ με το έργο «Ειρήνη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
5. ΕΦΡΑΙΜ ΑΥΓΟΥΣΤΗ με το έργο «Ιησούς» -  ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΜΑΣΟΥ ΠΕΡΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το έργο «Χρώματα στη θάλασσα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2. ΜΑΡΙΝΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ με το έργο «Ψαράδες και ψαροκάικα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗ  με το έργο «Ελληνική φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
5. ΛΟΥΚΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ με το έργο του «Ελληνική φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
6. ΑΝΔΡΙΑΝΗ ΠΙΤΖΟΛΗ  - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΕΠΑΙΝΟΙ:

1. EΣΤΕΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ με το έργο «Ελληνικό λιμάνι» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2. ΖΩΗ ΜΕΡΟΠΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ με το έργο «Ελληνικό νησί» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΜΑΡΙΑ ΜΠΗΖΕΝΚΑ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Γ΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΓΕΩΡΓΙΑ ΘΕΟΔΩΡΟΥ με το έργο «Κερύνεια-Ελπίδα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
5. ΑΝΔΡΕΑ-ΜΑΡΙΑ ΧΕΙΛΙΜΗΝΤΡΗ με το έργο  «Ελλάδα-Κύπρος» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
6. ΧΡΥΣΤΑΛΛΑ ΠΑΠΟΥΗ με το έργο «Λευκός Πύργος» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ
7. ΜΑΡΙΑ-ΚΑΤΑΛΙΝΑ ΜΠΟΪΤΣΙΟΥΚ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ


ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:

1. ΔΗΜΗΤΡΑ ΙΩΑΝΝΟΥ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
2. ΝΙΚΟΛ ΚΑΡΑΚΙΤΗ με το έργο «Κυκλάμινα στο συρματόπλεγμα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3. ΝΕΦΕΛΗ ΑΔΩΝΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ
4. ΓΕΡΑΣΙΜΙΝΑ ΤΑΛΑΝΤΙΝΗ με το έργο «Θλίψη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ
5. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ  με το έργο «Χαμόγελο» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
6. ΜΑΡΙΑ ΓΕΡΑΤΖΙΩΤΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
7. ΧΡΥΣΑ ΚΑΡΑΚΙΤΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ
8. ΣΤΑΥΡΙΑ ΗΡΟΔΟΤΟΥ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ  Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
9. ΓΕΩΡΓΙΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ  με το έργο «Οχυρό» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
10. ΓΑΒΡΙΕΛΛΑ ΚΡΕΤΟΥ ΛΑΚΡΑΜΙΟΑΡΑ με το έργο «Ειρήνη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
11. ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΑΛΙΠΙΛΙΑΣ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄  ΛΑΡΝΑΚΑΣ
12. ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΟΥΤΣΙΗ με το έργο «Ειρήνη» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
13. ΔΩΡΙΑΝΑ ΓΕΡΜΑΝΟΥ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΕΝΟΥ Κ.Α΄ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
14. ΜΙΧΑΕΛΑ ΦΟΙΝΙΚΑΡΙΔΟΥ με το έργο «Ελληνική φύση» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ:

-  ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΡΟΣΙΑΣ ΚΒ΄ «ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΠΑΡΙΔΗΣ» ΛΑΡΝΑΚΑΣ

B΄ ΒΡΑΒΕΙΑ:

1.  ΣΩΤΗΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ με το έργο «Παιχνίδια με το φως» - Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΦΟΥ ΔΗΜΗΤΡΕΙΟΝ
2.  ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ ΧΑΡΙΤΩΝΟΣ με το έργο «Ελληνικό τοπίο» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ


Γ΄ΒΡΑΒΕΙΑ:

1. XΡΙΣΤΙΝΑ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ με το έργο «Ελληνικό περιβάλλον» - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΜΑΣΟΥ ΠΕΡΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2. ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΘΩΜΑ με το έργο «Ξύλινη γέφυρα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
3. ΕΥΘΥΜΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ με το έργο «Η ομορφιά της ελληνικής φύσης» - Θ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΦΟΥ – ΚΟΥΠΑΤΕΙΟ
4. ΕΙΡΗΝΗ ΑΡΧΟΝΤΟΥΣ με το έργο «Γάτα» - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: TAINIA MIKΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ (VIDEO):

EΠΑΙΝOΣ:

-  MEΛΙΝΑ ΣΙΑΚΑΛΛΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΑΜΠΡΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ



ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
(ΠΟΙΗΣΗ-ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΤΙΧΟΣ-ΔΙΗΓΗΜΑ-ΔΟΚΙΜΙΟ-ΠΑΡΑΜΥΘΙ) :

-  ΑΛΟΥΜΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ,  Φιλόλογος-Συγγραφέας
-  ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, Μαέστρος-Μουσικοσυνθέτης
-  ΔΕΚΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, Ποιήτρια, Μέλος Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΖΑΛΩΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, Λογοτέχνις, Πρόεδρος του Λογοτεχνικού Σωματείου «Ξάστερον» & Διευθύντρια του Λογοτεχνικού Περιοδικού «Κελαινώ»
-  ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ  ΗΡΑΚΛΗΣ, Ιστορικός ερευνητής, Πρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΚΑΤΡΑΝΑ ΒΙΚΥ, Συγγραφέας, Μέλος του Δ.Σ. – Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδας (Ε.Λ.Β.Ε.)
-  ΛΑΠΠΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, Λογοτέχνης, Γενικός Γραμματέας της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων   
-  ΜΠΑΡΔΗ ΒΟΥΛΑ, Εκπαιδευτικός, Μέλος του Δ.Σ. του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού SID
-  ΜΟΥΦΤΟΓΛΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ, Ποιητής, Ταμίας της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου  Ελλάδας
-  ΠΑΥΛΑΚΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ, Φιλόλογος-Λογοτέχνις, Πρόεδρος της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων
-  ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ ΤΖΟΥΛΙΑ, Ποιήτρια, Αντιπρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
- ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, Λογοτέχνης, Αντιπρόεδρος της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
(ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ – ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ(VIDEO):

-  ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ ΤΖΟΥΛΙΑ, Ποιήτρια, Αντιπρόεδρος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
-  ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ, Φωτογράφος, Μέλος του Ε.Π.Ο.Κ.Ελλάδας
-  ΤΖΑΜΑΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Εικαστικός, Μέλος του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας


                Ο  ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                               Η ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

     Δρ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ                             ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ
                                                                         Υπεύθυνη του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού


ΣΗΜΕΙΩΣΗ :

     Ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδας συγχαίρει όλους τους βραβευμένους μαθητές και τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών – Γυμνασίων – Λυκείων της Κύπρου, και ενημερώνει  ότι τα ανωτέρω διπλώματα θα τα παραδώσει στις ανάλογες Διευθύνσεις των Σχολείων το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, κατόπιν παράδοσης των διπλωμάτων στο Υπουργείο από τον Όμιλό μας.