26 Μαΐ 2018

Αποτελέσματα του 8ου Παγκόσμιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας (ΠΑΡΑΜΥΘΙ)

                                                                                       
O Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδας ανακοινώνει τα αποτελέσματα του 8ου Παγκόσμιου Λογοτεχνικού  Διαγωνισμού στις κατηγορίες ΠΟΙΗΣΗ-ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ, ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΤΙΧΟΣ, ΔΙΗΓΗΜΑ, ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ, ΔΟΚΙΜΙΟ, ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ και διαβιβάζει τα συγχαρητήριά του στους βραβευμένους.  Σας γνωστοποιούμε ότι η απονομή θα πραγματοποιηθεί μέσα Ιουνίου, ημερομηνία που θα ανακοινωθεί εντός της ερχόμενης εβδομάδας.   Σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!
Πληροφορίες στα κάτωθι τηλέφωνα και email:
κ.Ηρακλή Ζαχαριάδη, Πρόεδρο  6937554184  -  Εmail: kypriakosellinismos@yahoo.gr
κ.Τζούλια Πουλημενάκου, Αντιπρόεδρο 6980721418  - Εmail: jouliapoul@yahoo.gr

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:
ΠΟΙΗΣΗΣ-ΣΑΤΙΡΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ-ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΤΙΧΟΥ:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ,  ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΖΑΛΩΝΗΣ,  ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΤΕΦΟΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΙΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΖΑΛΩΝΗ

ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ-ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΟΣ-ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ:
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΔΕΚΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ,  ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΜΟΥ, ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΠΟΥΡΤΖΙΝΟΥ, ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ

ΘΕΑΤΡΙΚΟY EΡΓΟΥ:
ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ, ΔΕΣΠΩ ΚΟΝΙΖΟΥ-ΛΟΪΖΙΑ, ΗΛΙΑΣ ΚΟΤΤΑΣ

ΔΟΚΙΜΙΟΥ:
HΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ, ΤΖΟΒΑΝΝΑ ΖΑΧΑΡΙΑΔΟΥ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΪΜΑΡΙΔΗΣ, ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΠΟΥΡΤΖΙΝΟΥ


ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ   
8ος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΘΕΜΑ: «Η ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ»

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝΩΤΟΥ & ΔΩΡΑ ΚΑΤΣΟΥΝΩΤΟΥ (ΛΕΜΕΣΟΣ –ΚΥΠΡΟΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΣΚΟΛ»


Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΣΟΦΙΑ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ (ΑΘΗΝΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ»


Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΓΔΑΛΙΝΟΣ (ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ»


Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ (ΛΕΥΚΩΣΙΑ-ΚΥΠΡΟΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ»


Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΠΑΣΤΡΑΣ (ΑΘΗΝΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«Η ΚΑΜΠΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ»


Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΝΤΟΒΑΣ (ΠΕΡΑΜΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«Η ΜΑΓΙΚΗ ΒΑΡΚΑ»

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
ΗΒΗ ΠΙΕΡΕΤΤΗ (ΑΘΗΝΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΛΕΜΟΝΙ»


Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
ΕΛΕΝΑ ΠΙΝΗ (ΑΘΗΝΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«Ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΚΑΙ Η ΣΚΟΥΛΗ, Η ΧΕΛΩΝΑ»


Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
ΑΘΩΣ ΧΑΤΖΗΜΑΤΘΑΙΟΥ (ΛΕΜΕΣΟΣ-ΚΥΠΡΟΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΚΑΛΑΓΑΧΑΡ Ο ΜΑΓΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
-ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗ ΛΟΥΛΟΥΔΟΥΠΟΛΗ»


ΕΠΑΙΝΟΣ
ΖΩΗ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΤΖΙΡΑΚΗ (ΑΘΗΝΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ‘AΣΤΡΑΠΗ’»


ΕΠΑΙΝΟΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΡΟΒΑ (ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΔΑΚΡΥΑ ΚΙ ΑΣΤΕΡΙΑ»


ΕΠΑΙΝΟΣ
ΦΙΛΙΩ ΠΑΣΣΑΛΗ (ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«Η ΜΙΚΡΗ ΡΟΔΙΑ»


ΕΠΑΙΝΟΣ
ΜΕΛΙΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ (ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΔΑΚΡΥΑ»


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΘΕΜΑ: ΕΘΝΟΜΑΡΤΥΡΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΕΠΟΥΣ
(ΕΥΑΓΟΡΑΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗΣ)

ΕΠΑΙΝΟΣ
ΑΝΝΑ ΖΑΝΙΔΑΚΗ (ΞΑΝΘΗ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΤΟ ΑΔΑΜΑΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ»
(Για τον Ευαγόρα Παλληκαρίδη)




ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ 

ΘΕΜΑ:  "ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ"

EΠΑΙΝΟΣ
ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΘΕΑ (ΚΑΛΑΜΑΤΑ)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
«ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΠΟΤΟ»