21 Απρ 2018

Ανταπόκριση 3ης διάλεξης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου με τον Δρα Γιώργο Λεβέντη στο Σπίτι της Κύπρου




      Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 18 Απριλίου 2018 στο Σπίτι της Κύπρου και η 3η διάλεξη του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου του 2ου κύκλου διαλέξεων που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο συνεργασίας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, του Σπιτιού της Κύπρου και του Ελληνικού Πολιτιστικού Ομίλου Κυπρίων Ελλάδας, με στόχο την ανάδειξη θεμάτων εκπαιδευτικού, πολιτιστικού, ιστορικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος που αφορούν στην Κύπρο. Η διάλεξη με θέμα : «Αλεξανδρέττα 1939, Κύπρος 1974, Συρία 2018: Πάγιες Πρακτικές και Επιδιώξεις της Τουρκικής Εξωτερικής Πολιτικής», πραγματοποιήθηκε από τον Δρα Γιώργο Λεβέντη, ιστορικό ερευνητή και Δ/ντή του International Security Forum που εδρεύει στη Λευκωσία. Η διάλεξη εξέτασε τρία παραδείγματα της Τουρκικής Εξωτερικής Πολιτικής. Τα δύο πρώτα αφορούν ιστορικά τετελεσμένα (προσάρτηση Αλεξανδρέττας 1939, εισβολή στην Κύπρο 1974), ενώ το τρίτο αναφέρεται στην εν εξελίξει Τουρική Στρατιωτική επέμβαση στη Βόρεια Συρία-κατάληψη της Αφρίν (17 Μαρτίου 2018), προπυργίου της Συριακής Κουρδικής Πολιτοφυλακής.
                                                                          

     Την εκδήλωση άνοιξε η Μορφωτική Ακόλουθος της Κυπριακής Πρεσβείας κυρία Μαρία Παναγίδου, η οποία αφού καλωσόρισε το κοινό, ευχαρίστησε τον ομιλητή για τη σημερινή του παρουσία και την πολύ χρήσιμη για όλους μας ομιλία. Επίσης, ανακοίνωσε την επόμενη 4η διάλεξη του Υπουργού Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας κ.Νίκου Χριστοδουλίδη, η οποία θα γίνει στις 2 Μαϊου 2018 με θέμα: «Η Κυπριακή Εξωτερική Πολιτική: Σκέψεις και Προβληματισμοί».
                                                                    

     Στη συνέχεια, απηύθηνε χαιρετισμό η Αντιπρόεδρος του Ελληνικού Πολιτιστικού Ομίλου Κυπρίων κυρία Τζούλια Πουλημενάκου, η οποία αφού καλοσώρισε το κοινό και τον ομιλητή, έκανε μια μικρή αναφορά για την επόμενη διάλεξη, λέγοντας ότι: «Ο κ.Νίκος Χριστοδουλίδης είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσει στις διαλέξεις μας στη συνεργασία αυτή των τριών φορέων και μας τιμάει η παρουσία του».
                                                                        

     Ακολούθησε η ομιλία του κ.Γιώργου Λεβέντη, ο οποίος ανέλυσε διεξοδικά την εξωτερική πολιτική της Άγκυρας και τις πάγιες τακτικές και επιδιώξεις της, οι οποίες εις βάθος χρόνου στόχο έχουν την επέκταση της Τουρκικής επικυριαρχίας και εν τέλει κυριαρχίας στον περιβάλλοντα Τουρκικο-Νέο Οθωμανικό κράτος γεωπολιτικό χώρο. Μεταξύ άλλων, ανέφερε: «Κοιτάζοντας κανείς με ερευνητική, διεισδυτική ματιά τη μεθόδευση της τουρκικής πολιτικής στην περίπτωση της προσάρτισης της Αλεξανδρέττας της Συρίας το 1939, την τουρκική εισβολή στην Κύπρο, αλλά και την πιο πρόσφατη εισβολή στην περιοχή Αφρίν στη Βορεοδυτική Συρία, αναπόδραστα, θα ανακαλύψει κοινούς στόχους, ομοιότητες και άξονες, οι οποίοι εκ των πραγμάτων διέπουν την τουρκική πολιτική εδαφικής επέκτασης και άσκησης κυρίαρχης επιρροής στον περιβάλλοντα γεωπολιτικό χώρο. O ιδρυτής της τουρκικής δημοκρατίας Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ διεκήρυττε επανειλημμένα ότι η εξωτερική πολιτική της νέας Τουρκίας είναι η ειρήνη, η φιλία και η ανάπτυξη των εμπορικών συναλλαγών με όλα τα έθνη. Επισήμως, η τουρική δημοκρατία δεν έτρεφε αντιστροφικές επιδιώξεις επανάκτισης χαμένων εδαφών της διαλυμένης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Στην πορεία, όμως, των πραγμάτων από τη 2η δεκαετία της παγίωσης της τουρκικής δημοκρατίας, διαφάνηκε καθαρά ότι, όσο επαναστάτης και ριζοσπάστης και να ήταν ο Ατατούρκ και οι διάδοχοί του, δεν απέταξαν παντελώς το οθωμανικό παρελθόν και ιδιαίτερα ως προς τις οθωμανικές βλέψεις, εις βάρος γειτονικών κρατών».
                                                                           

      Στο τέλος της ομιλίας του ο κ. Γιώργος Λεβέντης έκανε μια εμπεριστατωμένη αναφορά στα τρέχοντα γεγονότα τα οποία εμπλέκουν την Κύπρο.
  Στη συνέχεια, με συντονιστή τον κ.Τάκη Βοϊλα, Μορφωτικό Λειτουργό της Κυπριακής Πρεσβείας, ακολούθησε μια διαδραστική συζήτηση με το κοινό με καίρια και ενδιαφέροντα ερωτήματα προς τον ομιλητή, γύρω από όλα αυτά τα θέματα που μας απασχολούν και μας κάνουν να αγωνιούμε για το μέλλον μας.
     Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ένα κέρασμα από το Σπίτι της Κύπρου, δίνοντας ραντεβού στην επόμενη διάλεξη που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2 Μαϊου 2018 με ομιλητή τον Υπουργό Εξωτερικών κ.Νίκο Χριστοδουλίδη.





Για τον Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
Επιμέλεια ανταπόκρισης: Τζούλια Πουλημενάκου
19/4/2018

19 Απρ 2018

Πρόσκληση στην 4η διάλεξη του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου - Τετάρτη 2 Μαϊου 2018

Το Σπίτι της Κύπρου
το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
και ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδας
σας προσκαλούν 
την Τετάρτη 2 Μαϊου 2018 και ώρα 6.30 μ.μ.
στην 4η κατά σειρά διάλεξη του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου 
με ομιλητή τον Υπουργό Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας
κ. Νίκο Χριστοδουλίδη
με θέμα: "Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ"
Η εκδήλωση εντάσσεται στον 2ο κύκλο της Σειράς Διαλέξεων Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου που διοργανώνεται στο πλαίσιο συνεργασίας και σύμπραξης με το Σπίτι της Κύπρου και τον Ελληνικό Πολιτιστικό Όμιλο Κυπρίων Ελλάδας, με στόχο την ανάδειξη θεμάτων εκπαιδευτικού, πολιτιστικού, ιστορικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος που αφορούν στην Κύπρο.
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

16 Απρ 2018

Αποτελέσματα Β΄ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥ Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας 2017-18

                                                                                             
                                                                         
                                                                                                                                                     Αθήνα, 17 Απριλίου 2018
ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ Β΄ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ Ε.Π.Ο.Κ. ΕΛΛΑΔΑΣ 2017-18

ΘΕΜΑ: «OI ΗΡΩΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΗΓΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ»


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΟΙΗΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Αλεξία Βίκτωρος (Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»-Λευκωσία)
Α΄Βραβείο Δαμιανή Κουμενή (Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού-Λάρνακα)
Α΄Βραβείο Σώζος Κούλας (Λύκειο Αραδίππου-Λάρνακα)
Α’ Βραβείο Χρίστος Θεοφάνους (Xenion High School-Αμμόχωστος)
Α΄Βραβείο Δήμητρα Χριστοδούλου (Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού-Στρόβολος)

Β΄Βραβείο Μαριάμ Παναγή (Περιφ.Γυμνάσιο Ξυλοφάγου-Λάρνακα)
Β΄Βραβείο Ιωάννα Ορφανίδου (Ιδιωτ.Ελληνική Σχολή Φόρουμ-Λευκωσία)
Β’ Βραβείο Άνθια Θεοχαρίδη (Γυμνάσιο Γερίου-Λευκωσία)
Β’ Βραβείο Κάλια Κούλεντρου (Λύκειο Μακαρίου Γ΄-Λάρνακα)
Β΄Βραβείο Φρειδερίκος Χρήστου (Γυμνάσιο Λινόπετρας Λεμεσού)
Β΄Βραβείο Ζαχαρίας Τουλούρας (Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας)
Β’ Βραβείο Αντωνία Αντωνίου (Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης Πάφου)

Γ΄Βραβείο Μιχάλης Τσιράκης (Γυμνάσιο Λινόπετρας Λεμεσού)
Γ΄Βραβείο Νικολέττα Σιμονίδου (Γυμνάσιο Λινόπετρας Λεμεσού)
Γ΄Βραβείο Ραφαηλία Ευρυπίδους (Γυμνάσιο Νεάπολης Λεμεσού)
Γ΄Βραβείο Άντρη Ριρή (Λύκειο Αγ.Ιωάννη Λεμεσού)
Γ΄Βραβείο Ραφαηλία-Χριστίνα Κατσιγιάννη (Γυμν. Παναγίας Θεοσκέπαστης Πάφου)
Γ΄Βραβείο Βασίλης Σκουφαρίδης (Γυμνάσιο Σταυρού – Λευκωσία)
Γ΄Βραβείο Ανδριάνα Ξενιτίδου (Γυμνάσιο  Γερίου -Λευκωσία)


ΕΠΑΙΝΟΙ:
΄Επαινος Κυριακή Κυρλιτσιά (Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα-Αμμόχωστος)
Έπαινος Άννα Μάρκου (Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης Πάφου)
Έπαινος Γιώργος Πιττιρής (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β΄-Αμμόχωστος)
‘Επαινος Μαρία Σαλαμιώτη (Δημοτικό Σχολείο Σωτήρας Α΄- Αμμόχωστος)
Έπαινος Γιώργος-Χρήστος Κουτάνης (Γυμν.Παναγίας Θεοσκέπαστης Πάφου)
Έπαινος Νικόλας Κκαϊλης (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου-Αμμόχωστος)
Έπαινος Θεοδώρα Γεωργίου (Δημοτικό Σχολείο Ψιμολόφου-Λευκωσία)
Έπαινος Ειρήνη Τρισόκκα (Περιφ.Γυμνάσιο Ξυλοφάγου-Λάρνακα)
Έπαινος Χρυσάνθη Γεωργίου (Δημ.Σχολείο Ψιμολόφου –Λευκωσία)
Έπαινος Μάριος Πίττας (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β΄-Αμμόχωστος)
Έπαινος Φλωρέντιος Τσούκκας (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου-Αμμόχωστος)
Έπαινος Χριστόφορος Γεωργίου (Δημοτικό Σχολείο Ψιμολόφου-Λευκωσία)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΙΗΓΗΜΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο στους μαθητές της τάξης Β΄11 του Λυκείου Αραδίππου(Λάρνακα)
Μαρίνο Γιανναρά, Μαρία-Άντρια Γεωργίου, Δέσποινα Νικολάου, Μαρία Χαραλάμπους, Έλενα Κρητικού (Ομαδική εργασία)

Α΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Νικόλας Παπαευρυπίδης (Δημοτικό Σχολείο Αραδίππου Ε΄Αγίων Αυξεντίου και Ευσταθίου - Λάρνακα)

Β΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Μαριάννα Στυλιανού (Α΄Δημοτικό Σχολείο Λατσίων-Λευκωσία)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΟΚΙΜΙΟ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Ευτυχία Νεοφύτου (Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα Έμπας-Πάφος)

Β΄ Βραβείο Γαβριέλλα Ιωάννου (Ευρυβιάδειο Γυμνάσιο Λάρνακας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Μαρία Δημοράγκα (Γυμνάσιο Ανθουπόλεως – Λευκωσία)
Α΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Ειρήνη Πτωχοπούλου (Γ΄Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας-Στυλιανός Λένας- Λευκωσία)


*Β΄Βραβείο στο παραμύθι «Το βιβλίο της μνήμης» (Ψευδώνυμο ΜΗΔΕΙΑ)
(Παρακαλούμε να αποσταλούν τα πλήρη στοιχεία του μαθητή/τριας ΟΝΟΜ/ΜΟ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ και ΕΜΑΙL)


ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:
Διάκριση Έλενα Σαλμάν (Περιφ.Γυμνάσιο Ξυλοφάγου-Λάρνακα)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΘΕΑΤΡΙΚΟ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Μαρία Σαλαμιώτη (Δημοτικό Σχολείο Σωτήρας Α΄- Αμμόχωστος)



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ

ΑΡΙΣΤΕΙΟ
Αριστείο Χρυσοβαλάντω Γιάγκου (Λύκειο Ιδαλίου-Λευκωσία)

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο στους μαθητές του Λυκείου Αραδίππου(Λάρνακα) Μαρίνο Γιανναρά, Μαρία-Άντρια Γεωργίου, Δέσποινα Νικολάου, Μαρία Χαραλάμπους & Έλενα Κρητικού (τάξη Β΄11),Ραφαέλλα Γιανναρά(τάξη Α΄21),Αντρούλα Πίτσιλου & Μαρία Καλούδη (τάξη Α΄ 22) (Ομαδική εργασία)

Ά Βραβείο Μαρίνα Χατζημιχαήλ (Ιδιωτική Ελληνική Σχολή Φόρουμ-Λευκωσία)
Α΄Βραβείο Στυλιανός Χαραλάμπους (Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού –Λευκωσία)
Ά Βραβείο Σοφία Δεμουρτσίδου (Γυμνάσιο Καθολικής – Λεμεσός)

Β΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Σοφία Προβατά (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β’-Αμμόχωστος)
Β΄Βραβείο Μαρία Στυλιανού (Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού - Λευκωσία)
Β΄Βραβείο Νικολαϊς Νικολάου (Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού - Λευκωσία)

Γ΄Βραβείο Δημοτικού Σχολείου Σταύρος Κολοβός (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β΄-Αμμόχωστος)
Γ΄Βραβείο Ευστρατία Τσούλου(Γυμνάσιο Λινόπετρας Λεμεσού)

ΕΠΑΙΝΟΙ:
Έπαινος Θέα Σάββα (Γυμνάσιο Πόλεως Χρυσοχούς-Πάφος)
Έπαινος Βαρβάρα Κίργια (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β΄-Αμμόχωστος)
Έπαινος Άντρη Ριρή (Λύκειο Αγίου Ιωάννη – Λεμεσός)
Έπαινος Παυλίνα Αργυρού (Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου Β΄-Αμμόχωστος)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Λυσιμάχη Ανδρέου (Β΄Τεχνική Σχολή Λεμεσού «Γρηγόρης Αυξεντίου»)

Β΄Βραβείο Φλωρέντιος Τσούκκας (Γυμν.Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου-Αμμόχωστος)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΒΙΝΤΕΟ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Β΄Βραβείο στους μαθητές Γεωργία Κάρυου & Φωτεινή Χριστοφή (Ομαδική εργασία- Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα (Αμμόχωστος) 



* Όπου υπάρχει ένδειξη με αστεράκι παρακαλούμε να μας στείλετε τα στοιχεία του μαθητή/μαθήτριας (ΟΝΟΜ/ΜΟ και ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ) γιατί μας λείπουν για να προχωρήσουμε στην εκτύπωση των βραβείων. Ενημερώστε μας στο email jouliapoul@yahoo.gr  στην κ.Τζούλια Πουλημενάκου, Αντιπρόεδρο ΕΠΟΚ Ελλάδας, Συντονίστρια του Β΄Μαθητικού Διαγωνισμού, ή στο email kypriakosellinismos@yahoo.gr (κ.Ηρακλή Ζαχαριάδη, Πρόεδρο ΕΠΟΚ Ελλάδας). Σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου έχει αναλάβει να ενημερώσει και να παραδώσει τα ανωτέρω βραβεία κατά τον μήνα Μάϊο στις Δ/νσεις των Σχολικών Μονάδων. 

Εκ του Δ.Σ. του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
Ο Πρόεδρος ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ
Η Γενική Γραμματέας ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΚΑΒΟΥΡΑ

Η Αντιπρόεδρος ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ
Υπεύθυνη του Β΄Παγκύπριου Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού 2017-18







14 Απρ 2018

Πρόσκληση τελετής βράβευσης του Β΄Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας 2017-18


ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ του Β΄ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού ΕΠΟΚ Ελλάδας 2017-18 
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΜΑΪΟΥ 2018 και ώρα 12:00 μ.μ.
στο ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ (Ξενοφώντος 2Α-Αθήνα-1ος όροφος)
Παρακαλούμε ενημερώστε μας για την παρουσία σας στο email:  jouliapoul@yahoo.gr ή στο τηλέφωνο 6980721418 (κ.Τζούλια Πουλημενάκου, Αντιπρόεδρο, Συντονίστρια του διαγωνισμού)

Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, ΄Ερευνας και Θρησκευμάτων Ελλάδας και την υποστήριξη του Σπιτιού της Κύπρου 


Αποτελέσματα Β΄ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας 2017-18

                                                                                       


                                                                                                    Αθήνα, 14 Απριλίου 2018
ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΕΣ Β΄  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ Ε.Π.Ο.Κ. ΕΛΛΑΔΑΣ 2017-18


ΘΕΜΑ: «OI ΗΡΩΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΗΓΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ»

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΟΙΗΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΑ:

Α΄Βραβείο Νικόλαος Πρόδρομος  (13ο ΓΕ.Λ. Πάτρας)
Α΄Βραβείο Γεώργιος-Παναγιώτης Λιακάκος (1ο Δημ.Σχολείο Σκάλας Λακωνίας)
Α΄Βραβείο Ηλίας Γεωργίου (Εκπ/ρια Δούκα-Αθήνα)

Β΄Βραβείο Νικολέττα Σαρρή  (ΓΕ.Λ.Λεωνιδίου Αρκαδίας)
Β΄Βραβείο Βασιλική Θάνου (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)
Β΄Βραβείο Μαρία Αρίκα (ΓΕ.Λ.Σουφλίου)

Γ΄Βραβείο Αικατερίνη Πιτικάρη (ΓΕ.Λ. Αγρού Κέρκυρας)
Γ΄Βραβείο Κων/νος Κοβάνης  (Εκπ/ρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου-Αθήνα)

Γ΄Βραβείο  Γιώργος Αραβώσης (Κολλέγιο Αθηνών)


ΕΠΑΙΝΟΙ:
Έπαινος Ελισάβετ Χαμακιώτη (Εκπ/ρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου-Αθήνα)
Έπαινος Ειρήνη Κουδουνάκου (Iδιωτικό Γυμνάσιο Ώθηση-Σταμάτα Αττικής)
Έπαινος Άννα Κουτσουμανιώτη (ΓΕ.Λ.Κορώνης Μεσσηνίας)
Έπαινος Χάρης Σιλιγάρδος (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)
Έπαινος Παντελής Καλακώνας (ΓΕ.Λ.Πάρου)
Έπαινος Νικόλαος Μικρομάστορας (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)
Έπαινος Νίκη Μπακάλη (Εσπερινό Λύκειο Αμαλιάδας)
Έπαινος Καλλιόπη Κουτσελάκη (Γυμνάσιο Κοξαρές Ρεθύμνου Κρήτης)
Έπαινος Μαρία Τραπουζάνη (Εσπερινό Γυμνάσιο Αμαλιάδας)
Έπαινος Γιώργος Καρακαλάς (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)
Έπαινος Πολυτίμη Παπαγεωργίου (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)
Έπαινος Βασιλική Καραθανάση (Σύγχρονα Εκπ/ρια Μάνεση-Αθήνα)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΙΗΓΗΜΑ

AΡΙΣΤΕΙΟ: 

Αριστείο Αναστασία Κασιμάτη (Ιδιωτ. Γυμνάσιο "Σχολή Ξενοπούλου"- Αθήνα)

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο Εσπερινού Λυκείου στη Σοφία Σιατραβάνη (Εσπερινό ΓΕ.Λ.Βόλου)

Α΄Βραβείο Αθηνά Πάσχου (7ο ΓΕ.Λ. Αθηνών)
Α΄Βραβείο Μαρία-Ελένη Μακρή (3ο ΓΕ.Λ.Πάτρας)

Β΄Βραβείο Στέλλα Γκλαβίνη (2ο ΓΕ.Λ. Ξάνθης)
Β΄Βραβείο Κων/νος Σαρχιανάκης (Δημοτικό Σχολείο Κοκκίνη Χάνι Ηρακλείου Κρήτης)

Γ΄Βραβείο Νιόβη Παπακωνσταντίνου (Ιδιωτ.Γυμνάσιο "Σχολή Ξενοπούλου"-Αθήνα)
Γ΄Βραβείο Μαρία Παξιμαδάκη (3ο ΓΕ.Λ.Πατρών)
Γ΄Βραβείο Μαρία Στεφανάκη (Δημοτικό Σχολείο Κοκκίνη Χάνι Ηρακλείου Κρήτης)

EΠΑΙΝΟΙ:
Έπαινος Βιργινία Πρέκα-Πιετσίκ (Γυμνάσιο Αστυπάλαιας - Δωδεκάνησα)
΄Επαινος Αικατερίνη Μπαραδάκη (Γυμνάσιο Κοξαρές-Ρέθυμνο Κρήτης)
Έπαινος Βασιλική Ταμπαθάνη-Κουρεμάδη (Εκπ/ρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου-Αθήνα)
Έπαινος Γιώργος Αναστασίου (Κολλέγιο Αθηνών)

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:
Διάκριση Μελίνα Λαμπράκη (Γυμνάσιο Σούρπης Μαγνησίας)
Διάκριση Ευτυχία-Χριστίνα Μπάρδη (ΓΕ.Λ. Αγρού Κέρκυρας)
Διάκριση Ζωή Δαλάκα (Γυμνάσιο Ανατολικού Εορδαίας Πτολεμαϊδας-Κοζάνη)
Διάκριση Δήμητρα Μπακάλη (Γυμνάσιο Ανατολικού Εορδαίας Πτολεμαϊδας-Κοζάνη)



ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΔΟΚΙΜΙΟ

ΒΡΑΒΕΙΑ:
A΄Βραβείο Νικόλαος Πρόδρομος (13ο ΓΕ.Λ. Πάτρας)

Α΄Βραβείο Σοφία Μιχαλοπούλου (Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πάτρας)

Β΄Βραβείο Θεοδώρα Πολοσηφάκη (Γυμνάσιο Κοξαρές-Ρέθυμνο Κρήτης)
Β΄Βραβείο Μιχαήλ Πηλιτσίδης (1ο ΓΕ.Λ. Ν.Ηρακλείου Αττικής)

Γ΄Βραβείο Βασίλης Τζαβάρας (Πάτρα)



KATHΓΟΡΙΑ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ

ΒΡΑΒΕΙΑ:

Α΄Βραβείο Ομαδικής Εργασίας στην Ομάδα Δ΄Τάξης του 17ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης)

Α΄Βραβείο Ευαγγελία Μήτα (2ο ΓΕ.Λ.Λιβαδειάς)
Α΄Βραβείο Γαριφαλιά Εμμανουήλ (Επαγγ/κό Λύκειο Ηράκλειας Ν.Σερρών)
Α΄Βραβείο Γεωργία Καραμπουλάτ(1ο ΓΕ.Λ. Ασπροπύργου Αττικής)
 Α΄ Βραβείο Εσπερινού Γυμνασίου στην Παρασκευή Δάρα (1ο Εσπερινό Γυμνάσιο Πατρών)
Α΄Βραβείο στην Εικονογράφηση  στην Άννα Βαρζανκιάν και Σταύρο Π.(Ομάδα εργασίας παιδιών της Ιδιωτικής Ψυχιατρικής Κλινικής «Άγιος Χαράλαμπος»)

Β΄Βραβείο Έλενα Τζουάνα (12ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας)
Β΄Βραβείο Δέσποινα Παπαδάκη (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Β΄Βραβείο Επαμεινώνδας Νίκα (Γεν.Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο-Λύκειο Λαμίας)
Β΄Βραβείο Κων/νος Ψυχάρης (ΓΕ.Λ.Μεθώνης Μεσσηνίας)
Β΄Βραβείο Στέλιος Βλασσόπουλος (Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης-Αθήνα)
Β΄Βραβείο Τσανάϊ Φατιον (3ο ΓΕ.Λ.Πάτρας)

Γ΄Βραβείο Πολυτίμη-Σουμέλα Μουρατίδου (3ο ΓΕ.Λ.Πάτρας)

Γ΄Βραβείο Κατερίνα Γιώργη (Βαλέτειο Γυμνάσιο Ίου Κυκλάδων)
Γ΄Βραβείο Κων/νος Λέκκας (ΓΕ.Λ.Λουτρακίου)

*Γ΄Βραβείο στο έργο με το ψευδώνυμο «Γαλήνη» (2ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδας Αττικής) Παρακαλούμε αποστείλετε τα στοιχεία του μαθητή/τριας ΟΝΟΜ/ΜΟ και ΕΜΑΙL)


ΕΠΑΙΝΟΙ
Έπαινος Αθανάσιος Αρκουμάνης (12ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας)
Έπαινος Σταύρος Καραγεώργος (12ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας)
΄Επαινος Εμμανουέλα Γιαννακοβίτου (Γυμνάσιο Μακροχωρίου Ημαθίας)
΄Επαινος Χρήστος Μπαζούκης (Γυμνάσιο Μακροχωρίου Ημαθίας)
΄Επαινος Νίκη – Σοφία Βουτσά (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Έπαινος Δανάη Λάϊου-Τζάλα (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Έπαινος Βικτώρια Σεμιόνοβα (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Έπαινος Στέλλα Γκλαβίνη (2ο ΓΕ.Λ. Ξάνθης)
Έπαινος Νένσυ Μπράμα (1ο ΓΕ.Λ. Θερμαϊκού-Θεσσαλονίκη)
Έπαινος Κολγκέγκα Έρισελντ (ΓΕ.Λ. Εξαπλατάνου Πέλλας «ΜΕΝ.ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ»)
Έπαινος Αδαμαντία Παπανδρέου (Γυμνάσιο Κρανιδίου Αργολίδας)
Έπαινος Μαρία Ηρακλή (1ο ΓΕ.Λ. Βασιλικών Θεσσαλονίκης)

Επίσης, ΕΠΑΙΝΟΙ δόθησαν στους μαθητές της Σχολής Art House της Έλλης Καλησώρα (Θεσσαλονίκη):
Έλενα Μπαντή, Βασιλική Κυβιρτζίκη, Δημήτρης Μπουγιουκλής, Μιχαήλ Μπουγιουκλής, Θάνος Κολέττας, Αναστάσης Σωτηράκογλου, Μαρία-Στεφανία Κολέττα, Όλγα Σπυροπούλου, Μαρίλια Τσιόγκα, Ευαγγελία Γωγάκου, Ελευθερία Σικαλίδου, Αλέξανδρος Σπυρόπουλος, Νάντια Παντελίδου, Σοφία Παντελίδου, Παναγιώτα Σιδέρη, Αριάδνη Παναγιωτίδου, Ανδριάνα Χατζητάσκου, Νικόλαος Κατσαρός, Παναγιώτης Κατσαρός, Ελπίδα Σικαλίδου, Άννη Ζούντζα, Νικολέττα Φεσατίδου, Κάτια Σικαβίτσα, Κατερίνα Ζιώγα, Ιόβη-Σοφία Κουλούρη


ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:
Διάκριση Ελισάβετ Μυλωνά (12ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας)
Διάκριση Ρενάλτο Ντετσάι (Γυμνάσιο Μακροχωρίου Ημαθίας)
Διάκριση Βασίλειος Οβεζίκ (Γυμνάσιο Μακροχωρίου Ημαθίας)
Διάκριση Ελισάβετ Καραθεοδώρου (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Διάκριση Γεωργία Θεοδώση (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Διάκριση Νικόλαος Γιεμετζόγλου (Λεόντειο Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)
Διάκριση Αθανάσιος Πυλαρινός (Λεόντειο  Λύκειο Πατησίων-Αθήνα)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ΕΠΑΙΝΟΙ:
Έπαινος Ειρήνη Κουδουνάκου (Ιδιωτικό Γυμνάσιο΄Ωθηση- Σταμάτα Αττικής)


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ (VIDEO)

ΒΡΑΒΕΙΑ:
Α΄Βραβείο στην ομαδική εργασία των μαθητών του 3ου ΓΕ.Λ. Πάτρας
Τιμολέοντα Λαγογιάννη & Θέμη Κόρακα (για τη σκηνοθεσία και το μοντάζ) και
των μαθητών-ηθοποιών Γρηγόρη Σπηλιόπουλο, Ιωάννη Λέκκα, Ηλία Θανασά, Βασιλική Κυριάκου

Β΄Βραβείο Ιωάννης Κέλπης (2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕ.Λ.Θεσσαλονίκης)

Γ΄Βραβείο στους μαθητές της Ε΄τάξης του 9ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας (Ομαδική εργασία)


ΕΠΑΙΝΟΙ:
Έπαινος Ειρήνη Θεοδοσίου (3ο ΓΕ.Λ. Καρδίτσας)
Έπαινος Χρήστος Παπαγιάννης (3ο ΓΕ.Λ. Πατρών)



* Όπου υπάρχει ένδειξη με αστεράκι παρακαλούμε να μας στείλετε τα στοιχεία του μαθητή/μαθήτριας γιατί μας λείπουν για να προχωρήσουμε στην εκτύπωση των βραβείων. Ενημερώστε μας στο email jouliapoul@yahoo.gr  ή στο τηλέφωνο 6980721418 στην κ.Τζούλια Πουλημενάκου, Αντιπρόεδρο Ε.Π.Ο.Κ.Ελλάδας, Συντονίστρια του Β΄Μαθητικού Διαγωνισμού. Επίσης, ενημερώστε μας για την παρουσία σας στην τελετή βράβευσης που θα γίνει την Παρασκευή 4 Μαϊου 2018 και ώρα 12.00 το μεσημέρι στο Σπίτι της Κύπρου (Ξενοφώντος 2Α-Αθήνα-1ος όροφος)

Εκ του Δ.Σ. του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας
Ο Πρόεδρος ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ
Η Γενική Γραμματέας ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΚΑΒΟΥΡΑ

Η Αντιπρόεδρος ΤΖΟΥΛΙΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑΚΟΥ
Υπεύθυνη του Β΄  Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού & Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού 2017-18



13 Απρ 2018

Ανακοίνωση του Ελληνικού Πολιτιστικού Ομίλου Κυπρίων Ελλάδας


13/4/2018


Αγαπητά μέλη/φίλοι του Ε.Π.Ο.Κ.

Χριστός Ανέστη! Ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδας θα ήθελε να σας ενημερώσει για τη συνέχεια των διαλέξεων του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με τον Ελληνικό Πολιτιστικό Όμιλο Κυπρίων Ελλάδας και το Σπίτι της Κύπρου. Έως σήμερα έχουν δοθεί δύο διαλέξεις και υπολείπονται άλλες τρεις μέχρι την ολοκλήρωση του 2ου κύκλου.
     Η 3η κατά σειρά διάλεξη θα δοθεί την ερχόμενη Τετάρτη 18 Απριλίου 2018 και ώρα 18.30 στο αμφιθέατρο του Σπιτιού της Κύπρου (Ξενοφώντος 2Α-Αθήνα), με ένα ακόμα σπουδαίο και επίκαιρο θέμα «Αλεξανδρέττα 1939-Κύπρος 1974 – Συρία 2018 : Πάγιες Πρακτικές και Επιδιώξεις της Τουρκικής Εξωτερικής Πολιτικής»,  με ομιλητή τον Δρα Γιώργο Λεβέντη, Δ/ντή International Security Forum.
     Στην επόμενη 4η κατά σειρά διάλεξη θα απευθύνει ομιλία προς τους Ελλαδίτες και Κύπριους, για πρώτη φορά στη συνεργασία μας αυτή των τριών φορέων, ο Υπουργός Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας κ.Νίκος Χριστοδουλίδης, με θέμα Η Κυπριακή Εξωτερική Πολιτική: Σκέψεις και Προβληματισμοί, που θα πραγματοποιηθεί στο Σπίτι της Κύπρου την Τετάρτη 2 Μαϊου 2018,  με παρόντες τον Πρύτανη του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου καθηγητή Σωκράτη Κάτσικα, τον Διευθυντή Διοίκησης και Οικονομικών του Α.Π.Κ. κ. Χριστόφορο Χριστοδουλίδη, τον πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα κ.Κυριάκο Κενεβέζο και τον Πρόεδρο του Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας κ.Ηρακλή Ζαχαριάδη.
     Ευελπιστούμε να είμαστε όλοι εκεί!
Εκ του Δ.Σ.
Ηρακλής Ζαχαριάδης
Πρόεδρος Ε.Π.Ο.Κ. Ελλάδας


 3η Διάλεξη του Δρος Γιώργου Λεβέντη (Τετάρτη 18 Απριλίου 2018)


        4η Διάλεξη του Υπουργού Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας κ.Νίκου Χριστοδουλίδη  (Τετάρτη 2 Μαϊου 2018)                                                     

Οι εκδηλώσεις εντάσσονται στον 2ο κύκλο της Σειράς Διαλέξεων Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου που διοργανώνεται στο πλαίσιο συνεργασίας και σύμπραξης των τριών φορέων, με στόχο την ανάδειξη θεμάτων εκπαιδευτικού, πολιτιστικού, ιστορικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος που αφορούν στην Κύπρο.